FAQ - najczęściej zadawane pytania

Czym jest Otagio?
Otagio.com jest serwisem internetowym, którego zadaniem jest ułatwienie odzyskania przedmiotów skradzionych oraz zgubionych. Ponadto skutecznie wspiera proces zwrotu znalezionych przedmiotów, a przede wszystkim zapobiega handlowi przedmiotami pochodzącymi z kradzieży lub nielegalnymi.
Jakie przedmioty mogę zarejestrować w Otagio?
System bazuje na trwałych oznakowaniach przedmiotów wartościowych takich jak numery seryjne, numery IMEI czy VIN dlatego też najpopularniejsze w nim są np.. telefony, aparaty, kamery, odtwarzacze muzyki, czytniki e-booków, skutery, samochody itp..
Gdzie znajdę numer seryjny mojego urządzenia?
Zwykle numer seryjny znajduje się na obudowie przedmiotów lub jeżeli to możliwe w jego wewnętrznym oprogramowaniu.
Jak znajdę IMEI mojego urządzenia?
Oznakowanie IMEI urządzeń mobilnych odstępne jest z poziomu jego oprogramowania. W telefonach można je wywołać za pomocą wpisania numeru *#06#. Zwykle znajduje się także na naklejce pod baterią (w wybranych modelach) i na opakowaniu.
Gdzie znajdę VIN w moim samochodzie?
Numery VIN w samochodach dostępne są w kilku miejscach. W zależności od producenta i roczniku pojazdu można je znaleźć np. pod przednią szybą, w komorze silnika, na progu przy przednich drzwiach.
Po co Wam moje dane podczas rejestrowania przedmiotu?
Aby ułatwić odnalezienie prawowitego właściciela przedmiotu znalazca potrzebuje danych kontaktowych.
Po co Wam dane drugiej osoby podczas rejestrowania przedmiotu?
W przypadku zgubionego/skradzionego telefonu znacznie łatwiej będzie kontaktować się w tej sprawie z kimś Tobie bliskim, przecież telefon właśnie straciłeś.
Kto widzi moje dane?
Dane kontaktowe są udostępniane tylko użytkownikom, którzy sprawdzając jakiś przedmiot otrzymali informację, że oznaczyłeś go jako zgubiony lub ukradziony. Te dane umożliwią kontakt z Tobą. Spokojnie, jeżeli nie zmienisz statusu na zgubiony lub ukradziony, nawet gdy ktoś sprowadzi numery zgodne z Twoim przedmiotem, nie zobaczy Twoich danych a jedynie komunikat, że przedmiot jest zarejestrowany i bezpieczny.
Ile mogę zarejestrować przedmiotów?
Ilość przedmiotów jakie zarejestrujesz w Otagio zależy tylko od tego, jak wiele z nich chcesz chronić.
Kiedy znajdę jakiś przedmiot, jak szukać właściciela?
W zakładce „Sprawdź przedmiot” pod adresem www.otagio.com/items/search wprowadź jego jednoznaczne oznakowanie, numer seryjny, IMEI, VIN lub inny, wskaż jaki rodzaj numeru wprowadzasz i kliknij przycisk „Sprawdź”.
Czy w wyszukiwarce Google będzie widać, że mój przedmiot został skradziony lub zgubiony?
W momencie oznaczenia przedmiotu jako zgubiony lub skradziony zaczynamy informację o tym fakcie przekazywać także do wyszukiwarki Google. Dzięki temu każdy, kto będzie szukał informacji o Twoim przedmiocie na Google znajdzie informację, którą zapisałeś w Otagio z Twoimi danymi kontaktu. Zależy nam na jak najszybszym powrocie Twojego przedmiotu, dlatego współpraca z Google jest w pełni zautomatyzowana.
Czy mogę się zarejestrować przez Facebooka?
Jasne! Wystarczy, że jesteś zalogowany do swojego konta na Facebooku i klikniesz przycisk „Zarejestruj się za pomocą Facebooka” lub „Zaloguj się za pomocą Facebooka” w Otagio. System pozwoli Ci założyć konto lub zalogować do niego za pomocą jednego kliknięcia.
Czy mogę usunąć moje konto na Otagio?
Tak, możesz to zrobić.
Kiedy usunę moje konto na Otagio, co stanie się z moimi przedmiotami?
Wraz z usunięciem konta, informacje o Twoich przedmiotach także zostaną usunięte z Otagio.
Kiedy ktoś zarejestruje skradziony przedmiot jako neutralny - co będzie widoczne w Otagio?
Otagio.com przygotowane jest z myślą wsparciu osób, które straciły swój wartościowy przedmiot. Zawsze więc przy sprawdzeniu danego przedmiotu wyświetlamy informacje o aktualnych, negatywnych statusach przypisanych danemu przedmiotowi. Nie ma więc możliwości, że ktoś nadpisze ustawiony przez Ciebie negatywny (skradzione lub zgubione) status i zmieni go na inny..
Ile trzeba mieć lat aby korzystać z Otagio?
To od Ciebie zależy czy chcesz już dbać o bezpieczeństwo Twoich przedmiotów, czy jest jeszcze na to za wcześnie. Nie będziemy Cię ograniczać.
Czy jako firma mogę rejestrować wartościowe przedmioty na Otagio?
Oczywiście, że możesz. Pamiętaj jednak, że konto jest przypisane do osoby. Wybierz więc przedstawiciela Twojej firmy, na którego założone będzie konto i na nim dokonujcie wszystkich rejestracji.
Czy dostanę FV za zarejestrowane przedmioty?
Jeżeli potrzebujesz faktury VAT na usługę rejestracji przedmiotów w Otagio, napisz maila na adres: biuro@supercomp.pl. Pamiętaj, aby w mailu zawrzeć niezbędne informacje do wystawienia dokumentu, tzn. nazwa, adres, numer NIP firmy, dane konta, na którym dokonałeś rejestracji przedmiotów oraz informacje, za które z rejestracji ma zostać wystawiona faktura VAT.
Czy rejestrując sprzęt mam gwarancję, że nie zostanie ukradziony?
Niestety nie możemy Ci tego zagwarantować. Ideą Otagio jest zniwelowanie opłacalności kradzieży na świecie, ale to od zaangażowania społeczności będzie zależało czy nam się to uda. Pamiętaj jednak, że zarejestrowany i oznaczony jako skradziony sprzęt ma duże szanse do Ciebie wrócić. Im więcej osób dowie się, że pochodzi on z nielegalnego źródła, tym mniej osób będzie skłonnych go kupić.
Czy mogę zarejestrować sprzęt po tym jak go zgubię lub ktoś mi go ukradnie?
Oczywiście! Chcemy Ci pomóc odzyskać wartościowe przedmioty niezależnie czy zarejestrujesz je prewencyjnie, czy już „po fakcie”. Pamiętaj jednak, że dobra historia przedmiotów ułatwia ich późniejsze sprzedanie.
Kiedy znajdę czyjś przedmiot to mam go rejestrować w Otagio?
Tak, zarejestruj go czym prędzej. Dzięki temu jego właściciel będzie mógł do Ciebie dotrzeć, a przecież właśnie o to chodzi.
Czy rejestrując sprzęt znaleziony, muszę cokolwiek płacić?
To nic nie kosztuje. Zależy nam aby sprzęty jak najszybciej odnalazły swoich właścicieli.
Jakie są nagrody za zwrot znalezionych przedmiotów ich prawowitym właścicielom na Otagio?
Zwykle osoby, które coś zgubiły ustalają nagrody dla znalazców. Co to może być? Niezbadane są pokłady kreatywności naszej społeczności dlatego możesz spodziewać się czegoś naprawdę niesamowitego.
Kupując coś na aukcji internetowej mogę sprawdzić, czy przedmiot należy do sprzedającego?
Jeżeli tylko ten przedmiot jest zarejestrowany na Otagio.com to oczywiście tak. Będziesz miał pewność, że nie kupujesz przedmiotu pochodzącego z kradzieży lub zgubionego. Unikniesz tym samym nieprzyjemności związanych z podejrzeniem o paserstwo, które często kończą się także konfiskatą zakupionego przedmiotu.
Na jak długo informacja o moim przedmiocie zostanie w Otagio?
Zależy jaką opcję wybierzesz. Jeżeli zarejestrujesz swój przedmiot na rok, tyle informacja o nim będzie widoczna dla innych użytkowników serwisu.
Kto może być drugą osobą kontaktową w sprawie moich przedmiotów?
Dobrze, aby to była osoba zaufana, ktoś z rodziny. Pamiętaj, że musisz mieć jej pozwolenie na umieszczenie do niej kontaktu podczas rejestracji przedmiotu. Co ważniejsze, to musi być osoba, która szybko da Ci znać, że ma informacje o Twoim straconym przedmiocie.
Co zrobić, gdy przedmiot na aukcji internetowej okaże się zgubiony?
Najlepiej jest skomunikować sprzedającego z prawowitym właścicielem. Często znalazca nie ma pojęcia kim jest właściciel przedmiotu. Dzięki Otagio, właśnie takie sytuacje da się szybko rozwiązać komunikując obie strony.
Co zrobić, gdy przedmiot na aukcji internetowej okażę się skradziony?
Warto poinformować o tym policję. To do nich należy obowiązek sprawdzenia tej sytuacji i podjęcia odpowiednich kroków.

  • Zadbaj o bezpieczeństwo Twoje rzeczy na to zasługują! Smartfon, laptop, aparat, tablet, karta kredytowa, samochód i wiele więcej. Ty decydujesz, co jest dla Ciebie wartościowe!

  • Zachowaj spokój Pomóż swoim przedmiotom wrócić do siebie. Dodaj je na otagio.com, by każdy wiedział, że jesteś ich właścicielem oraz by ułatwić kontakt znalazcy.

  • Kupuj bezpiecznie Dzięki otagio.com dowiesz się, czy przedmioty, które kupujesz z drugiej ręki pochodzą z legalnego źródła. Nie ryzykuj i sprawdzaj telefony, aparaty, kamery, a nawet samochody!

Co o nas mówią?

Bardzo ważne rzeczy

Największe na świecie biuro rzeczy znalezionych bez magazynu! Największy komisariat bez ani jednego policjanta! Otagio.com jest serwisem społecznościowym, więc działa tylko wtedy, gdy korzysta z niego społeczność. Dołącz do nas, zaproś znajomych i chroń swoje przedmioty!